Ocenění konference Inforum 2006

Cenami Inforum 2006 byly oceněny následující z nejvýznamnějších a nejlepších českých a slovenských produktů, služeb nebo činů spojených s elektronickými informačními zdroji s významem pro českou, resp. slovenskou oblast v období od ledna 2005. Výsledky hlasování o Ceny Inforum 2006 byly slavnostně vyhlášeny a předány na INFOKONCERTu dne 24. 5. 2006.

100 tisíc kníh vo vrecku
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave sprístupnením on-line katalógu na svojej web stránke umožnila širokej verejnosti aktuálny prehľad a zároveň poskytla pohodlný výber dokumentov a kníh, ktoré má vo svojom fonde. S cieľom, ešte viac zabezpečiť komfortnosť poskytovaných služieb verejnosti, vyhľadávať dokumenty a knihy kdekoľvek sa nachádzate, pripravila zaujímavý projekt "100 tisíc kníh vo vrecku". Z využitím moderných elektronických systémov a médií, ako jediná knižnica na Slovensku, ponúka verejnosti prostredníctvom mobilných zariadení prístup na on-line katalóg a prezeranie čitateľského konta pre registrovaných používateľov.

Knižničný pas – univerzálny identifikačný preukaz na báze čipovej karty MiFare
Univerzitná knižnica v Bratislave uviedla do knižničnej praxe univerzálny knižničný preukaz (knižničný pas) a autentifikačný systém na báze čipových kariet na jednotnú a integrovanú autentifikáciu, informačnú obsluhu a manažment čitateľov, návštevníkov a zamestnancov.

Plnotextová databáze české poezie 19. století
Základním záměrem projektu Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století bylo shromáždit a zpřístupnit ve formě elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a tak uchovat a v elektronické podobě konzervovat celek české básnické produkce 19. století.

Zpřístupnění českého webového archivu
Projekt WebArchiv řešený Národní knihovnou ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity je zaměřen na trvalé uchování české literární produkce publikované ve virtuálním prostředí sítě Internet. Koncem roku 2005 dospěli řešitelé k prvním praktickým výsledkům projektu – zpřístupnění části digitálního archivu. Jedná se o online přístup do části archivu obsahující elektronické zdroje, k nimž vydavatelé uzavřeli s NK ČR smlouvu o poskytování elektronických online zdrojů.

Nominace

Nominovat na Ceny Inforum 2006 mohl kdokoliv prostřednictvím www formuláře v termínu do 13. 2. 2006.

Hlasování

Z došlých nominací vybírali sami účastníci konference hlasováním na přihláškách, nejúspěšnější nominace pak byly oceněny Cenou účastníků Inforum 2006. Uzávěrka hlasování byla společná s uzávěrkou přihlášek, tj. 15. 5. 2006.

Přehled přijatých nominací

100 tisíc kníh vo vrecku Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave sprístupnením on-line katalógu na svojej web stránke umožnila širokej verejnosti aktuálny prehľad a zároveň poskytla pohodlný výber dokumentov a kníh, ktoré má vo svojom fonde. S cieľom, ešte viac zabezpečiť komfortnosť poskytovaných služieb verejnosti, vyhľadávať dokumenty a knihy kdekoľvek sa nachádzate, pripravila zaujímavý projekt "100 tisíc kníh vo vrecku". Z využitím moderných elektronických systémov a médií, ako jediná knižnica na Slovensku, ponúka verejnosti prostredníctvom mobilných zariadení prístup na on-line katalóg a prezeranie čitateľského konta pre registrovaných používateľov. Vyše 100 tisíc dokumentov môžete nosiť vo svojom vrecku a otvárať ich podľa potreby. Záujemca si môže priamo, kdekoľvek bude, vo svojom mobilnom telefóne, s WAP prístupom, vyhľadať požadovanú knihu v tomto katalógu podľa: autora – jeho mena, názvu knihy, podľa kľúčového slova alebo ISBN. Ihneď zistí, či kniha je vo fonde knižnice, či titul je dostupný a teda si ho môže vypožičať, alebo je momentálne vypožičaný a má možnosť si ho rezervovať. Pri rezervácii daného titulu, záujemca okamžite po jeho vrátení dostane spätnú informáciu – SMS o dostupnosti daného titulu. Tento projekt nebol realizovaný komerčnou firmou, ale spojením vlastných síl knižnice. Je vystavený na wap stránke knižnice.
Bibliographia medica Slovaca Slovenská lekárska knižnica v Bratislave sprístupnila v januári 2005 na svojom webovskom sídle ďalšie online databázy - Bibliographia medica Slovaca (ďalej len „BMS“) a databázu seriálov. BMS je špecializovaná národná bibliografia obsahujúca články slovenských autorov publikované v slovenskej a českej odbornej periodickej literatúre z oblasti medicíny, zdravotníctva a príbuzných vedných odborov, ktoré knižnica odoberá. Dva projekty s grantovou podporou Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava umožnili vybudovanie elektronickej podoby BMS a jej sprístupnenie používateľom. Analyticky spracované bibliografické záznamy článkov vo formáte UNIMARC plne rešpektujú platné knihovnícke normy a štandardy. Pri obsahovom spracovávaní sa používa autorizovaný slovenský preklad amerického medicínskeho tezaura MeSH (Medical Subject Headings). Vytvorením a sprístupnením špecializovaného informačného zdroja Články - BMS s prepojením na databázu periodickej literatúry sa pokrylo informačné vákuum v dostupnosti národnej produkcie literatúry z oblasti lekárskych vied, zdravotníctva, farmácie a príbuzných vedných odborov. Obe databázy sú spracované v retrospektíve do roku 1996 a sú online denne aktualizované.
Bratislavský antifonár III. Tretia časť zdigitalizovaného Bratislavského antifonára v rámci programu Pamäť sveta vo forme CD-ROM-u. Sprístupňuje ako multimédium tento vzácny dokument národného kultúrneho dedičstva v prekrásnej úprave, poskytuje všetky informácie o ňom a umožňuje kvalitnú prácu s nim. Súčasťou je aj zvuková nahrávka.
Digitální knihovna "České sněmy" Projekt má za cíl zpřístupnit na Internetu všechny dostupné materiály vztahující se k dějinám českého sněmovnictví. Hodlá shrnout postupně v podobě textových dokumentů nebo obrazů základní dokumenty sněmovní, ústavní a státoprávní povahy a je založen na široké spolupráci knihoven a archivů v celé zemi. Jednotlivými částmi projektu jsou: 1) Počátky českého sněmovnictví a jeho vývoj do začátku 15. století; 2) České sněmy v době husitské do poloviny15. století; 3) České sněmy v období stavovské monarchie do počátku 17. století; 4) České sněmy v období habsburského absolutismu do roku 1848
Knižničný pas – univerzálny identifikačný preukaz na báze čipovej karty MiFare Univerzitná knižnica v Bratislave uviedla do knižničnej praxe univerzálny knižničný preukaz (knižničný pas) a autentifikačný systém na báze čipových kariet na jednotnú a integrovanú autentifikáciu, informačnú obsluhu a manažment čitateľov, návštevníkov a zamestnancov. Prednosťou zvoleného preukazu na báze karty typu MiFare je kompatibilita s formátom medzinárodných preukazov študentov a pedagógov vysokých škôl /ISIC a ITIC, ktoré systém akceptuje. V praxi to znamená, že títo používatelia nemusia vlastniť preukaz knižnice ale ich čipové karty slúžia na vstup cez turnikety ale aj ako identifikátor do knižnično - informačného systému UKB. Číslo preukazu je vytlačené aj vo forme čiarového kódu. Okrem čitateľov používajú rovnaké karty aj zamestnanci na riadené vstupy a výstupy v priestoroch UKB a evidenciu dochádzky. Jednotný knižničný preukaz umožňuje implemenáciu rôznych funkcií autentifikácie a manažmentu pre potreby špecifických knižničných aplikácií ako napr. monitoring osôb v priestoroch knižnice, riadený prístup k elektronickým informačným zdrojom a iné. Knižničný pas má vďaka zvolenému formátu ambíciu stať sa univerzálnym identifikačným preukazom na prístup do knižníc, ku knižničným službám a informačným prameňom s celoštátnou platnosťou.
Koordinované zabezpečenie online vstupu do databáz Knovel Univerzitná knižnica Žilinskej univerzity za projekt "Koordinované zabezpečenie online vstupu do elektronickej kolekcie interaktívnych plnotextových referenčných príručiek a databáz Knovel"
Lexikon obcí severních a severozápadních Čech Lexikon obcí severních a severozápadních Čech byl dán zkušebně do provozu v prosinci 2005. Zahrnuje území dnešního Ústeckého a Libereckého kraje, resp. současných okresů Česká Lípa, Děčín, Chomutov, Jablonec n. N., Litoměřice, Louny, Liberec, Most, Semily, Teplice, Ústí n. L. s malým přesahem do okresu Karlovy Vary. Původní záměr, vytvořit často poptávaný česko-německý slovník obcí byl rozšířen o další údaje, které zařazují obce do kontextu veřejné, církevní a vrchnostenské správy. Cílem je poskytnout badatelům pomůcku, která bude sloužit ke snadnější orientaci v archivních fondech uložených v pracovištích SOA Litoměřice, nikoliv podat vyčerpávající přehled o vývoji správy severních a severozápadních Čech.
Města, obce, osady a samoty zaniklé nebo částečně zaniklé po roce 1945 Databáze měst, obcí a samot, které zanikly z různých důvodů zejména v pohraničních regionech po roce 1945. Bohatý fotografický a kartografický doprovod. Web byl zpřístupněn v dubnu 2005.
Nová knižnica Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika Otvorenie novej Právnickej knižnice na Právnickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.
Plnotextová databáze české poezie 19. století Základním záměrem projektu Česká elektronická knihovna – Poezie 19. století bylo shromáždit a zpřístupnit ve formě elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a tak uchovat a v elektronické podobě konzervovat celek české básnické produkce 19. století. Přínos databáze pro literární vědu spočívá již v tom, že jednotlivé knihy (v současné chvíli 1200 básnických knih) soustřeďuje a zpřístupňuje, a tím dává uživateli (domácímu i zahraničnímu) k dispozici knihovnu, jaká dnes fyzicky na jednom místě neexistuje. Uživatel může využívat rychlé fulltextové vyhledávání v databázi podle mnoha nastavitelných parametrů a omezené části děl tisknout a kopírovat a také výhradně pro svoji potřebu přidávat poznámky nebo výsledky literárněhistorického bádání získané z jiných zdrojů.
Projekt KIS3G Cieľom projektu je vytvorit štandardné a interoperabilné jednotné prostredie a prostredníctvom spoločných databáz sprístupňovať zdroje kultúrneho a vedeckého dedičstva a poskytovať súvisiace knižnicno-informačné služby.
Zabezpečenie prístupu do elektronickej kolekcie databáz ProQuest 5000 International Univerzitná knižnica Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach za projekt "Zabezpečenie prístupu do elektronickej kolekcie databáz ProQuest 5000 International pre konzorcium slovenských univerzít"
Zpřístupnění českého webového archivu Projekt WebArchiv řešený Národní knihovnou ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou v Brně a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity je zaměřen na trvalé uchování české literární produkce publikované ve virtuálním prostředí sítě Internet, tj. na ochranu tohoto kulturního dědictví v digitálním archivu a poskytnutí těchto významných kulturních, vědeckých a historických dokumentů ke studiu příštím generacím. To vyžaduje komplexní řešení problematiky knihovnické, legislativní a klade značné nároky na informační technologie po stránce hardware i software. Koncem roku 2005 dospěli řešitelé k prvním praktickým výsledkům projektu – zpřístupnění části digitálního archivu. Jedná se o online přístup do části archivu obsahující elektronické zdroje, k nimž vydavatelé uzavřeli s NK ČR smlouvu o poskytování elektronických online zdrojů (současná legislativa neumožňuje zpřístupnění kopií webových zdrojů uložených v archivu – konzervačním fondu). Do digitálního archivu je přístup přes webové rozhraní projektu WebArchiv.

Vyřazené nominace

Organizační výbor rozhodl o vyřazení následujících nominací:

10 let existence prvního konsorcia na zpřístupnění elektronických bází dat.

Před 10 lety, 1. ledna 1996, došlo síťovým připojením Chemicko-technologické fakulty Univerzity Pardubice ke vzniku prvního konzorciálního zpřístupnění rozsáhle vědecké báze dat v České republice. Jednalo se databázový systém CrossFire a bázi dat Beilstein, jedné z nejrozsáhlejších bází dat vůbec, obsahujících v té době již více než 7 mil. graficky reprezentovaných struktur organických sloučenin, instalované v předchozím roce na VŠCHT v Praze. V následujících letech přistoupily tomuto konzorciálnímu zárodku prakticky všechny chemické fakulty a chemické ústavy českých vysokých škol a chemické ústavy AV ČR a databázový systém byl rozšířen o bázi data Gmelin. Kromě počáteční investice VŠCHT Praha bylo toto konsorcium finančně podporováno programy MŠMT: TEN34, INFRA2, LI a v současné době 1N. Finanční model tohoto konzorcia je od počátku založen na participaci jednotlivých členů ve výši 50% licenčních poplatků. Jedná se tedy o více než 10 let fungující systém nepřetržitého konzorciálního přístupu, za tuto dobu celkové výpadky nepřekročily jeden týden. Nepřetržitá doba využívání, trvalá podpora MŠMT a ochota hradit 50% licenčních nákladů svědčí o tom, že se jedná o v pravém slova smyslu nezastupitelný nástroj pro jakoukoliv vědeckou práci v chemických oborech.