Aktuální novinky

INFORUM 2015 opět v květnu

21. ročník konference INFORUM 2015 se uskuteční v Praze na Vysoké škole ekonomické, v termínu 26.-27. května 2015.

Zpravodajství a video z konference

Dění z letošní konference zprostředkovali formou zvukového zpravodajství redaktoři časopisu Inflow. Zahájení konference a předání Ceny INFORUM 2014 je zaznamenáno na videu na YouTube a dojmy účastníků v článku v časopise Lékařská knihovna. Rozhovor s Vladimírem Karenem v časopise Informace. Vybraným příspěvkům z konference se věnuje časopis Veřejná správa.

Inforum očima redaktorů Ikara

V srpnovém čísle časopisu Ikaros je k dispozici nejen ohlédnutí za letošní konferencí, ale i za její dvacetiletou historií. Další z článků přibližuje dění na jednom z workshopů.


Zvaní přednášející

Peter Gilliver

Peter Gilliver
Oxford University Press, Velká Británie

Peter Gilliver se od roku 1987 profesně zabývá Oxford English Dictionary (OED). Pracuje zároveň na publikaci o historii tohoto projektu, kterou vydá Oxford University Press. Společně se svými kolegy lexikografy, Jeremy Marshallem a Edmundem Weinerem, se podílel na titulu The Ring of Words: Tolkien and the Oxford English Dictionary (2006). Ja autorem mnoha článků a konferenčních příspěvku o OED a jeho historii.

Dave Pattern

Dave Pattern
University of Huddersfield, Velká Británie

Dave Pattern působí jako správce knihovních systemů v University of Huddersfield ve Velké Británii, která získala cenu Times Higher Education University of the Year. Původně se zabýval vývojem software a webových projektů, v současnosti má na starost integraci externích EIZ a zjednodušení přístupu k nim a vývoj nových služeb v knihovně. Davovi byla udělena cena za inovativnost v knihovnictví Library Journal Movers & Sharers a IWR Information Professional of the Year za rok 2010 . Sám sebe označuje za “shambrariana” – člověka, který v knihovně pracuje, o knihovně mnohé ví, ale nemá knihovnické vzdělání. Ve volném čase spravuje wiki stránku Alfred Hitchcock.

Cecilia Petersson

Cecilia Petersson
Uppsala University Library, Švédsko

Cecilia Petersson je zástupkyní vedoucího jedné z divizí Uppsala University Library. Zodpovídá za oblast komunikace, informací a celkový rozvoj odbornosti. Již několik let se zabývá těmito otázkami v kontextu Uppsala University Library a přednáší na národních a mezinárodních konferencích. Do loňského roku byla ředitelkou místní Knihovny ekonomických věd.

Linda Vidlund

Linda Vidlund
Uppsala University Library, Švédsko

Linda Vidlund je ředitelkou Knihovny ekonomických věd v Uppsala University Library. Dříve se jako projektová manažerka zabývala řešením otázek budoucího rozvoje v rámci sekce pro e-zdroje, implementovala discovery systém a věnovala se inovacím ve všech oblastech rozvoje knihovny.


Linda Vidlund a Cecilia Petersson získaly cenu Technology House jako inovátorky roku 2011. Tuto cenu obdržely za práci na digitálních sbírkách, které byly integrovány a vizualizovány ve fyzickém prostoru. Při své práci využívají různé techniky jako jsou například QR kódy a AR (augmented reality, tj. „rozšířená realita“), obrazovky a své odborné znalosti, aby v daném prostoru vytvořily přidanou hodnotu. Zapojily digitální zdroje přímo do uživatelské reality a vytvořily tak další zajímavé možnosti pro koncové uživatele i zaměstnance.


Organizátoři

Albertina icome Praha
VŠE

Hlavní sponzor

Albertina icome Praha & Albertina icome Bratislava

Mediální a technologičtí partneři

Ikaros
INCAD
Inflow
Microsoft Czech Republic
ProInflow

banner