Návrat na hlavní stránku
Jak se vám líbilo letošní INFORUM?

Program

Přehled příspěvků podle jmen autorů

Nové technologie a nástroje pro elektronické informační zdroje a služby II
Koordinátor: Jana Machonská,  Albertina icome Praha s.r.o.
Kdy a kde: 25. 5. 2005, 15:45 - 17:00, Posluchárna D

Cesta od zápisu k personifikovaným elektronickým informačním službám trvá na AMU 10 minut!

Autor: Radim Chvála,  Akademie múzických umění v Praze

Plné texty

Soubor PDF  Soubor PDF 

Abstrakt

Chceme-li poskytovat uživatelům příjemné a personifikované informační služby, musíme vyřešit snadný a bezpečný přístup k výpočetní technice a jednotnou síťovou identitu.

Počítačovou síť AMU tvoří 11 serverů v 8 lokalitách, vůči kterým se uživatelé přihlašují. Ruční zpracování této agendy přináší problémy v rychlosti, přesnosti, aktuálnosti, bezpečnosti i odpovědnosti.

Řešení přineslo on-line propojení Studijního informačního systému a Personálního systému (Oracle) se síťovým adresářovým systémem (Novell eDirectory) a e-mailovým systémem (GroupWise). Na základě jména a zařazení ve Studijním nebo Personálním systému, se spouští proces, který uživateli automaticky vytváří: 1) síťový účet a přihlašovací jméno do sítě (ID), 2) domácí adresář na serveru v příslušné lokalitě (home), 3) účet a e-mailovou adresu, 4) prvotní hesla do sítě i do pošty, 5) personifikovanou sadu přístupových práv do aplikací. Účet slouží též pro personifikaci služeb školního portálu. Některé aplikace (např. TinLib) si data přebírají pro svůj provoz. Účty lze nejen vytvářet, ale též podle zadaných pravidel automaticky omezovat a rušit.

Popsané řešení využívá technologie XML a pracuje s "krabicovým produktem" Novell dirXML. Nasazení spočívalo zejména v analýze a konfiguraci, nevyžadovalo prakticky žádné programátorské práce.

Každý uživatel tak může 10 minut po přijetí za studenta nebo zaměstnance odkudkoli plnohodnotně pracovat s informačními zdroji.

O autorovi

PaedDr. Radim Chvála, CSc. , vedoucí Počítačového centra AMU

Absolvent PedF UK v roce 1975, specializace: fyzika, technické výukové prostředky a kybernetická pedagogika. V letech 1975 – 1993 pracoval jako metodik a posléze vedoucí pracoviště didaktické a výpočetní techniky. 1992 – 1993 byl vedoucím Oddělení Didaktických služeb na PedF UK

Od roku 1993 pracuje na Akademii múzických umění v Praze ve funkci vedoucího Počítačového centra. Zde má vedoucí roli při stanovení koncepce i při vlastním budování počítačových sítí rektorátu i všech fakult AMU.

Jako vedoucí Počítačového centra zabezpečuje provoz a správu sítí a HW na AMU, vytváření technických podmínek pro budování integrovaného informačního systému AMU a zavádění nových informačních technologií do výuky.

Významně se podílel na řešení všech grantů i ostatních prací, týkajících se vytváření elektronických katalogů, automatizace výpůjčních procesů a elektronických služeb knihoven AMU.

Mj. má na starosti technický provoz knihoven na AMU a vykonává funkci technického správce knihovních systémů TinLib/TinWeb na AMU. Je místopředsedou Sdružení uživatelů knihovního systému TinLib ČR.


Ostatní příspěvky v sekci:

Nové rysy MetaLibu verze 3, nástroje pro integraci informačních zdrojů

Autor: Martin Ledínský, Univerzita Karlova - Ústav výpočetní techniky, Praha


Nový pohled na zpracování a správu informací - nová generace systému AIP SAFE III

Autor: Jan Mottl, AiP Safe s.r.o., Praha


Zpět na program

© 2005 Albertina icome Praha s.r.o. Všechna práva vyhrazena.