Návrat na hlavní stránku
Jak se vám líbilo letošní INFORUM?

Program

Přehled příspěvků podle jmen autorů

Vyhledávací strategie a virtual reference desk
Koordinátor: Martin Lhoták,  Knihovna Akademie věd ČR, Praha
Kdy a kde: 26. 5. 2005, 8:30 - 12:00, Nová Aula

Techniky a nástroje sémantického vyhledávání

Autor: Jiří Jelínek,  Vysoká škola ekonomická v Praze - Fakulta managementu

Spoluautoři: Tomáš Kincl, Katedra managementu informací, FM VŠE J. Hradec

Plné texty

Soubor PDF  Soubor PDF 

Abstrakt

Informační prostor přístupný prostřednictvím služby WWW je bezpochyby nejrozsáhlejším informačním zdrojem dneška. Jeho obsáhlost je však současně jeho největší nevýhodou přinášející nutnost použití efektivního vyhledávacího nástroje. Běžné vyhledávací systémy současnosti jsou především dvou základních druhů. Do první kategorie patří indexové systémy založené na práci s klíčovými slovy a hodnocení stránek na základě jejich vzájemných vazeb. Představitelem druhé jsou pak katalogové a adresářové systémy vytvářené převážně experty. S postupným rozvojem a rostoucím nasazením technik sémantického popisu WWW stránek je však stále aktuálnější otázka existence vyhledávacích nástrojů založených na principech sémantického webu.

Základem většiny sémantických vyhledávačů je existence sémantické sítě zachycující vzájemné vztahy mezi vloženými pojmy. Její struktura, naplnění a dostupnost jsou hlavními oblastmi výzkumu a vývoje v současnosti. Problematika sémantického vyhledávání se ale týká rovněž uživatelů, kteří musí být připraveni a schopni takové vyhledávače používat. Pozornost musí být věnována jak otázkám konstrukce vyhledávacího dotazu, tak i formě prezentace výstupů vyhledávání, např. jejich vizualizaci.

Tento příspěvek si klade za cíl prezentovat techniky využívané v sémantických vyhledávačích a s tím související způsoby konstrukce dotazů a vizualizace vyhledaných dat. Snahou bude též prezentovat konkrétní systémy dostupné v současnosti a praktické zkušenosti s nimi.

O autorovi

Ing. Jiří Jelínek, CSc. (nar. 1966) je odborným asistentem Katedry managementu informací, FM VŠE J. Hradec. Oblasti zájmu: získávání znalostí, data mining, web mining, umělá inteligence, počítačové sítě a informační systémy. Příspěvky na konferencích: The Use of Multimedia Technologies in e-Learning. Příspěvek na mezinárodní konferenci DEL 2003 – Developments in e-Learning, 17.-19.9.2003, Praha • Uživatelská podpora v prostředí WWW. Příspěvek na konferenci INFORUM 2004, 25.5.-27.5. 2004, VŠE Praha • Využití WWW jako efektivního informačního zdroje. Příspěvek na konferenci "Knihovny v pavučině spolupráce" spojené s 5. valnou hromadou SKIP, J. Hradec 24. až 26. června 2004 • s T. Kinclem a J. Přibilem: Internetové tržiště pro výměnu výukových materiálů a kurzů. Příspěvek na III. národní konferenci "Distanční vzdělávání v České republice - současnost a budoucnost", Brno 30. 6. - 2. 7. 2004 • Užití technologie SMIL pro tvorbu multimediálních studijních opor. Příspěvek na III. národní konferenci "Distanční vzdělávání v České republice - současnost a budoucnost", Brno 30. 6. - 2. 7. 2004. Granty a rozvoj. projekty: Podpora kombinované formy studia na Fakultě managementu VŠE v Jindřichově Hradci, RP MŠMT č. 372/03, 2003 • Podpora orientace a vyhledávání v prostředí WWW, Grant IGA VŠE, 2003 • Integrovaný projekt podpory vzdělávacího procesu a chodu Fakulty managementu VŠE moderními informačními a komunikačními technologiemi, RP MŠMT č. 600/7, 2004 • Podpora uživatele v prostředí WWW, IGA VŠE 34/04, 2004-5.


Ostatní příspěvky v sekci:

Nové techniky a technologie vyhledávání

Autor: Karen Blakeman, RBA Information Services, Velká Británie


Ovid Technologies - řešení pro propojení zdrojů

Autor: Vincent Maessen, Ovid Technologies, Německo


Nástroje pre integráciu informačných zdrojov a ich praktické využitie v knižniciach

Autor: Nadežda Andrejčíková, Cosmotron Bohemia, s.r.o., Hodonín


Znalostní a referenční báze informačního analytika

Autor: Jan Žbirka, Tovek Partner, Praha


Virtual reference desk - praktické zkušenosti z provozu

Autor: Josef Hrdlička, Národní knihovna ČR, Praha


Sémantický web - nová generace vyhledávacích nástrojů

Autor: Pavel Kocourek, INCAD - CONVERA CZ, Praha


Zpět na program

© 2005 Albertina icome Praha s.r.o. Všechna práva vyhrazena.