Návrat na hlavní stránku
Jak se vám líbilo letošní INFORUM?

Program

Přehled příspěvků podle jmen autorů

Elektronické zdroje - výzva pro informační pracovníky
Koordinátor: Milan Špála,  Univerzita Karlova - 1. lékařská fakulta, Praha
Kdy a kde: 25. 5. 2005, 13:30 - 17:30, Nová Aula

Co uživateli napoví internet o zapojení informačních center výzkumných lékařských pracovišť do vědecké činnosti?

Autor: Milan Špála,  Univerzita Karlova - 1. lékařská fakulta, Praha

Plné texty

Soubor PDF 

Abstrakt

Informační pracoviště na vysokých školách a výzkumných ústavech České republiky v oblasti medicíny a zdravotnictví se nezastupitelně podílejí na informačním zabezpečení nejrůznějších činnosti svých mateřských pracovišť. Vedle knižního a časopiseckého fondu se to odráží ve službách, které jsou od knihoven požadovány a které knihovny poskytují.

Na základě studia internetových prezentací knihovnicko informačních pracovišť v oblasti vysokých škol a státních výzkumných ústavů byly sledovány na jejich domácích internetových stránkách různé typy výstupů jejich vědecko - výzkumných či výukových aktivit, jimiž se podílejí na celkovém výstupu mateřských institucí. Cílem bylo zmapovat, jak knihovny svými výkony odpovídají jako partneři obci svých pre- i postgraduálních uživatelů v specifickém prostředí jednotlivých pracovišť. Věnována pozornost některým nezastupitelným úlohám, které mají, včetně účasti na knihovnicko-informačním vzdělávání v pre- i post-graduální činnosti. Na základě výsledků jsou zvažovány předpoklady (kvalifikace pracovníků a dostupnost informačních zdrojů), možnosti (finančně technické zabezpečení), jakož i úskalí (vzájemná schopnost resp. případné bariéry pro spolupráci knihovníků a uživatelů jejich služeb).

Z hlediska výzkumných či pedagogických pracovníků jde o problematika principiální pro očekávanou efektivitu a kvalitu jejich stále více sledovanou činnosti (granty). U knihovnicko - informačních pracovníků jde o problematiku neméně zásadní pokud jde o jejich odborné, funkční či společenské začlenění do pracovních týmů daných institucí. V porovnání se zahraničními zkušenostmi informační centra mohou být instituci významným přínosem pro vzdělávací, ale i vědecko-výzkumnou činnost, což u nás dosud není plně využíváno (např. evidence publikační činnosti a řízení nebo hodnocení vědní politiky).

O autorovi

Promován na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy (UK) v Praze (MUDr., 1956), CSc.1963), docent patologické fyziologie (1988); pracovník Ústavu patologické fyziologie 1. lékařské fakulty UK (1956 - 1996); hostující profesor a vedoucí Départment de Physiopathologie, Université d´Oran (Alžírsko) (1970-1974); hostující profesor a přednášející Biologická fakulta, jihočeská univerzita, České Budějovice, přednášky na katedře Obecné biologie (2003-dosud), Ústav vědeckých informací 1. lékařské fakulty UK - vedoucí oddělení (1995-2001), - odborný pracovník (2001 - ); člen Redakční rady University Karlovy (1965 - 2003), vedoucí redaktor oficiálního vědeckého časopisu 1. lékařské fakulty UK "Sborník lékařský" (1991 - 2003).


Ostatní příspěvky v sekci:

Budou vědecké informace volně dostupné?

Autor: Jaroslav Šilhánek, Vysoká škola chemicko-technologická, Praha


Sestavte si vlastní elektronickou knihovnu s Thomson Gale!

Autor: Robert Iannello, K.G. Saur Verlag GmbH, Německo


Rozhraní CSA Illumina

Autor: Gabriele Bertioli, CSA, Velká Británie


Uspokojování informačních potřeb uživatelů na Arizona State University

Autor: Vladimír Borovanský, Arizona State University, USA

Spoluautoři: Sheila Young / Arizona State University


E-knihy: více než jen dobré počtení - praktické příklady

Autor: Erik Jan van Kleef, Ovid Technologies, Německo


Virtuální ekonomická knihovna Econlib

Autor: Václav Šubrta, Vysoká škola ekonomická v Praze

Spoluautoři: Radovan Kačín


Nové nástroje pro správu časopiseckého fondu

Autor: Kai-Henning Gerlach, Bowker Berlin Office, Německo


Zpět na program

© 2005 Albertina icome Praha s.r.o. Všechna práva vyhrazena.