Logo INFORUM 2001 - zpět na home
O konferenci
Program
Sponzoři
Výstava
Ceny Inforum
FotoForum
Anketa
Výbor konference
Archív - předchozí ročníky

Název sekce

Trendy a technologie

Informace ve vaší kapse

Josef Hynek, Univerzita Hradec Králové

Příspěvek pospisuje základní vlastnosti služby AvantGo, která uživateli umožňuje přihlásit si k odběru nejrůznější kanály a prohlížet si jejich obsah off-line na kapesním zařízení typu Palm nebo Pocket PC.

Několik zpráv z tisku namísto úvodu

New York City - 30.5.2000 - Fodors.com, přední poskytovatel on-line informací v oblasti turistiky a cestovního ruchu, spolu se společností AvantGo, Inc., dnes oznámili, že obsah Fodors.com je nyní k dispozici prostřednictvím služby AvantGo. Cestovatelé, kteří používají kapesní počítače, mají přístup k podrobným informacím a plánovacím nástrojům na těchto zařízeních a mohou tak ušetřit mnoho místa ve svých zavazadlech, protože silné a těžké turistické průvodce v knižní formě není nutné nadále vozit s sebou. Služba AvantGo umožňuje cestujícím profesionálům i odpočívajícím rekreantům zdarma a velice jednoduše přistupovat k personalizovaným informacím ohledně ubytování a stravování v USA [2].

Obrázek č. 1 AvantGo v akci – výsledkový servis fondů Pioneer

San Mateo, California - 11.9.2000 - Studenti, kteří se po prázdninách vracejí zpátky do škol jsou připraveni využívat nové vzdělávací pomůcky na svých kapesních počítačích. Pomocí synchronizace s PC nebo bezdrátově mohou díky službě AvantGo získávat nejnovější zprávy, informace o počasí, nejnovějších filmech, mapy či odborné hodnocení kvality restaurací přímo prostřednictvím svých palmů a handheldů. Mezi jednotlivými přednáškami si tak mohou přečíst poslední zprávy, zkontrolovat skóre včerejšího zápasu oblíbeného basketbalového týmu nebo zjistit v kolik hodin začíná večer film [3].

San Mateo, California - 18.12.2000 - Společnost AvantGo Inc. dnes oznámila, že od ledna 2001 budou američtí senátoři a klíčoví členové jejich týmů využívat služby AvantGo Enterprise, které jim umožní okamžitý přístup k pracovním materiálům senátu, pořadům jednání a celé řadě dalších informací prostřednictvím kapesních počítačů typu Palm nebo Pocket PC. Toto řešení je pro senátory a jejich spolupracovníky ideální, protože často pracují a cestují mimo vlastní kancelář ve Washingtonu, D.C. Namísto silných pořadačů plných papírových dokumentů si mohou informace z 33 oblastí pokrývajících širokou problematiku od zahraniční politiky po životní prostředí jed noduše zjistit ze svého palmu či handheldu [4].

Obrázek č. 2 AvantGo v akci – The Economist

Praha - 19.1.2001 - Při cestě do práce si přečtu články o vývoji v oblasti elektronického podnikání a úvodníky časopisu Economist, při návratu domů mám k dispozici nejčerstvější zprávy z domova i zahraničí, měnové kurzy, jakož i informace o vybraných akciích a aktuální předpověď počasí pro předem zvolená města či regiony. Přitom s sebou nevozím žádný časopis ani žádné noviny. Stačí mi můj handheld a totéž mohou dělat všichni majitelé kapesních počítačů typu Palm nebo Windows CE zcela zadarmo díky službě AvantGo [1].

San Mateo, California - 25.1.2001 - Delegáti Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu používají službu AvantGo k okamžitému přístupu k bibliografickým informacím, adresářům, pořadům jednání a nejnovějším zprávám prostřednictvím kapesních počítačů. Využitím služby AvantGo na zařízeních Compaq iPAQ Pocket PC propojených přes místní bezdrátovou síť má 2200 účastníků ekonomického fóra možnost nejen vyhledat si životopis a fotografii kteréhokoliv z kolegů-delegátů, ale též si on-line upravovat vlastní program a sjednávat si pracovní schůzky [5].

 

AvantGo snadno a rychle

AvantGo je internetová služba umožňující přenést uživatelem předem vybrané a objednané kanály (což jsou velice jednoduchým způsobem definované soubory www stránek) do kapesních počítačů a poté si je kdykoliv off-line prohlížet. U zrodu této myšlenky a kalifornské firmy AvantGo Inc. stáli Linus Upson a Rafael Weinstein, kteří při programování hry pro kapesní počítač potřebovali zdroj křížovek. Svůj problém vyřešili stahováním příslušných dat z webových stánek New York Times. Při této příležitosti si uvědomili, že je-li možné jednoduše stáhnout z webu do kapesního počítače křížovku, je možné stejnou technologií dostat do příslušného zařízení cokoliv. Během tří let na této myšlence vznikla společnost, která dnes - jak jsme již naznačili v úvodu tohoto příspěvku - umožňuje statisícům uživatelů palmů a handheldů mnohem víc, než je luštění křížovek [1].

K tomu, abyste i vy mohli začít službu AvantGo využívat, stačí překvapivě málo. V podstatě jedinou podmínkou je mít kapesní počítač, který umožňuje komunikaci a synchronizaci dat s PC. Naprostá většina dnešních přístrojů typu Palm nebo Pocket PC/Windows CE tomuto požadavku vyhovuje (seznam podporovaných zařízení lze nalézt na http://avantgo.com/help/) a tím máte vlastně již téměř vyhráno. V dalším kroku je třeba se bezplatně zaregistrovat na serveru AvantGo (http://www.avantgo.com) a stáhnout si instalační program. Při jeho spuštění se část systému zajišťující komunikaci se serverem AvantGo nainstaluje na PC (tzv. Mobile Link) a do kapesního počítače se nainstaluje prohlížeč (klient AvantGo). Zde musíme počítat s tím, že podle typu zařízení a procesoru klient AvantGo vyžaduje ne zcela zanedbatelné místo v operační paměti (428kB na zařízeních typu Palm a 700kB-1340kB na platformách Pocket PC/Windows CE). K tomu je třeba ještě připočíst další paměťový prostor pro uložení jednotlivých kanálů, které si následně přihlásíte k odběru.

Obrázek č. 3 Nastavení parametrů kanálu

Po dokončení výše popsané registrace a velmi jednoduché instalace si můžete již objednat požadované kanály. Velice snadné je objednání kanálů, které službu AvantGo podporují a jsou pro použití již předpřipraveny i tím, že na příslušné stránce je přichystán odkaz pro objednání kanálu (viz. například odkazy na stránce http://www.ceskenoviny.cz/pda/). Po kliknutí na takovýto odkaz dojde k přidání příslušného kanálu mezi odebírané, přičemž následný proces vede uživatele krok za krokem podle toho, zda již je či není registrovaným klientem služby AvantGo.

Druhý způsob umožňuje objednat odběr libovolných www stránek. Tedy i takových, které službu AvantGo přímo nepodporují. Zde musíme být připraveni na skutečnost, že tyto stránky budou zřejmě náročnější vzhledem k paměti kapesního počítače. Mohou se však objevit i problémy s čitelností stránek, jejichž formát byl navržen pro mnohem rozměrnější obrazovku. Vhodným kompromisem jsou obvykle textové verze stránek, které v současné době zejména servery přinášející nejrůznější zpravodajství běžně nabízejí [1].

Obrázek č. 4 AvantGo v akci – zprávy agentury Reuters

 

Pro odběr kanálu je v tomto případě nutné si otevřít www.avantgo.com a přihlásit se (jméno a heslo obdržíte již při registraci). Okamžitě po přihlášení uvidíte kanály, které máte již přihlášeny k odběru a kliknutím na příslušný odkaz můžete změnit konfiguraci konkrétního kanálu. Pro přihlášení nového kanálu je nutné klikn out na odkaz "Create custom channel". V formuláři (viz. obrázek č. 3) potom vyplníme základní údaje o přihlašovaném kanálu, naše preference z hlediska periody obnovy obsahu kanálu atd. Příklad uvedený na obrázku č. 3 je zcela konkrétní ukázkou konfigurace, která mezi přihlášené kanály přidá kanál Fondy Pioneer a to tak, že kanál může využít nejvýše 10kB paměti, stahovat se bude pouze jediná stránka určená zadanou počáteční adresou (maximální hloubka 0) včetně obrázků a obsah kanálu se bude obnovovat při každé synchronizaci.

 

AvantGo v každodenní praxi

Jak jsme již zmínili výše, AvantGo umožňuje stáhnout z internetu do kapesního počítače libovolné stránky, ale výsledek nemusí být vždy ideální. Naštěstí v současné době mezi nabídkou optimalizovaných kanálů najdete širokou škálu možností pokrývajících nejrůznější oblasti zájmů. Největší nabídka kanálů je zřejmě v oblastech zpravodajství, politiky, předpovědí počasí, obchodu a financí, ale samozřejmě též počítačů a informatiky.

Mezi nejoblíbenější kanály celosvětově patří The Wall Street Journal, CNN, New York Times, USA TODAY, Expedia To Go, MapBlast!, The Weather Channel a Yahoo!, které lze personalizovat analogicky jako MyYahoo! Průběžně aktualizovaný seznam top-ten kanálů spolu s odkazy na dalších více než 1750 kanálů tříděných podle kategorií a jazykových verzí lze najít na http://www.avantgo.com.

Z českých kanálů lze na základě roční zkušenosti bez váhání doporučit České noviny (http://pda.ceskenoviny.cz), textové zpravodajství iDnes (http://servis.idnes.cz), či Svět Namodro (http://svet.namodro.cz/) atd. Seznamy českých kanálů pro AvantGo spolu s jejich stručným popisem lze najít například na serverech search.quick.cz, www.ce4you.cz nebo www.palmpc.cz.

 

Závěr

Vlastníte-li kapesní počítač pracující na platformě Palm OS nebo Pocket PC/Windows CE, rozhodně si službu AvantGo vyzkoušejte. Nebude Vás to nic stát a téměř jistě budete mile překvapeni novými možnostmi využití vašeho PDA. Uvažujete-li o koupi kapesního počítače, AvantGo vám zcela jistě poskytne další důvod pro a potom už budete mít vždy všechny potřebné, zajímavé a aktuální informace stále s sebou.

Literatura:

  1. Hynek, J.: AvantGo - informace ve vaší dlani. Computerworld 2/2001, str. 19.
  2. Kaye, N., Longsdon, K.: Fodors.com and AvantGo Deliver Resources to Travelers with Mobile Devices. http://avantgo.com/corp/news/press_archive/2000/press.html
  3. Longsdon, K., Faul, A.: Students Go Mobile with "Back to School" Tools from AvantGo. http://avantgo.com/corp/news/press_archive/2000/press.html
  4. Longsdon, K., Faul, A.: AvantGo Readies U.S. Senate Republicans for 107th Congress. http://avantgo.com/corp/news/press_archive/2000/press.html
  5. Longsdon, K., Deasey, M.: Global Leaders Go Wireless at World Economic Forum with AvantGo. http://avantgo.com/corp/news/press.html

RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde studoval obor teoretická kybernetika. Na britské University of Hull poté vystudoval obor informační management a znovu na MFF UK v Praze absolvoval doktorský stupeň studia. Od roku 1991 pracuje na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. V současné době na této fakultě též vykonává funkci proděkana pro vědu a rozvoj. Centrem jeho odborného zájmu je zejména oblast evolučních algoritmů, problematice efektivního využití kapesních počítačů se věnuje pouze jako nadšený a zvídavý uživatel.

 

Logo STUDIO aha! Grafický design 
© 2001 Studio aha!
Digital Art Studio Úvodní animace 
© 2001 Digital Art Studio

© 2001 Albertina icome Praha s.r.o.
INFORUM® a IN® jsou registrované obchodní známky.
Všechna práva vyhrazena. Na vaše připomínky se těší webmaster. Aktualizováno 27.05.2001