Aktuální novinky

INFORUM 2015 opět v květnu

21. ročník konference INFORUM 2015 se uskuteční v Praze na Vysoké škole ekonomické, v termínu 26.-27. května 2015.

Zpravodajství a video z konference

Dění z letošní konference zprostředkovali formou zvukového zpravodajství redaktoři časopisu Inflow. Zahájení konference a předání Ceny INFORUM 2014 je zaznamenáno na videu na YouTube a dojmy účastníků v článku v časopise Lékařská knihovna. Rozhovor s Vladimírem Karenem v časopise Informace. Vybraným příspěvkům z konference se věnuje časopis Veřejná správa.

Inforum očima redaktorů Ikara

V srpnovém čísle časopisu Ikaros je k dispozici nejen ohlédnutí za letošní konferencí, ale i za její dvacetiletou historií. Další z článků přibližuje dění na jednom z workshopů. Poslední retrospektivní článek mapuje úvodní scénky konference.


Zvaní přednášející

Peter Gilliver

Peter Gilliver
Oxford University Press, Velká Británie

Peter Gilliver se od roku 1987 profesně zabývá Oxford English Dictionary (OED). Pracuje zároveň na publikaci o historii tohoto projektu, kterou vydá Oxford University Press. Společně se svými kolegy lexikografy, Jeremy Marshallem a Edmundem Weinerem, se podílel na titulu The Ring of Words: Tolkien and the Oxford English Dictionary (2006). Ja autorem mnoha článků a konferenčních příspěvku o OED a jeho historii.

Dave Pattern

Dave Pattern
University of Huddersfield, Velká Británie

Dave Pattern působí jako správce knihovních systemů v University of Huddersfield ve Velké Británii, která získala cenu Times Higher Education University of the Year. Původně se zabýval vývojem software a webových projektů, v současnosti má na starost integraci externích EIZ a zjednodušení přístupu k nim a vývoj nových služeb v knihovně. Davovi byla udělena cena za inovativnost v knihovnictví Library Journal Movers & Sharers a IWR Information Professional of the Year za rok 2010 . Sám sebe označuje za “shambrariana” – člověka, který v knihovně pracuje, o knihovně mnohé ví, ale nemá knihovnické vzdělání. Ve volném čase spravuje wiki stránku Alfred Hitchcock.

Cecilia Petersson

Cecilia Petersson
Uppsala University Library, Švédsko

Cecilia Petersson je zástupkyní vedoucího jedné z divizí Uppsala University Library. Zodpovídá za oblast komunikace, informací a celkový rozvoj odbornosti. Již několik let se zabývá těmito otázkami v kontextu Uppsala University Library a přednáší na národních a mezinárodních konferencích. Do loňského roku byla ředitelkou místní Knihovny ekonomických věd.

Linda Vidlund

Linda Vidlund
Uppsala University Library, Švédsko

Linda Vidlund je ředitelkou Knihovny ekonomických věd v Uppsala University Library. Dříve se jako projektová manažerka zabývala řešením otázek budoucího rozvoje v rámci sekce pro e-zdroje, implementovala discovery systém a věnovala se inovacím ve všech oblastech rozvoje knihovny.


Linda Vidlund a Cecilia Petersson získaly cenu Technology House jako inovátorky roku 2011. Tuto cenu obdržely za práci na digitálních sbírkách, které byly integrovány a vizualizovány ve fyzickém prostoru. Při své práci využívají různé techniky jako jsou například QR kódy a AR (augmented reality, tj. „rozšířená realita“), obrazovky a své odborné znalosti, aby v daném prostoru vytvořily přidanou hodnotu. Zapojily digitální zdroje přímo do uživatelské reality a vytvořily tak další zajímavé možnosti pro koncové uživatele i zaměstnance.


Organizátoři

Albertina icome Praha
VŠE

Hlavní sponzor

Albertina icome Praha & Albertina icome Bratislava

Mediální a technologičtí partneři

Ikaros
INCAD
Inflow
Microsoft Czech Republic
ProInflow

banner