aktuální novinky

 • vyhodnocení ankety a výherci

  Děkujeme všem, kteří nám zaslali odpovědi na anketu k letošní konferenci. Výsledky ankety jsou zveřejněny ke stažení spolu se seznamem 10ti vylosovaných výherců.

 • sborník z konference a on-line zpravodajství

  Sborník z konference INFORUM 2009 je nyní dostupný online. Na stránkách časopisu IKAROS naleznete online zpravodajství z konference a doprovodných workshopů.

 • INFORUM 2010

  Příští INFORUM 2010 se uskuteční v Praze, v termínu 25.-27. května 2010.

 • zvaní přednášející

  Pozvání na konferenci letos přijali Herbert Van De Sompel z Los Alamos National Laboratory, David Bawden z London City University a Carol Tenopir z University of Tennessee. Kromě odborných přednášek se připravují tradičně také doprovodné workshopy.

Zvaní přednášející

Herbert Van de Sompel

Herbert Van de Sompel

Národní laboratoř v Los Alamos, USA

Herbert Van de Sompel vystudoval matematiku a informatiku na univerzitě v Ghentu a v roce 2000 zde získal titul Ph.D. Řadu let působil na Ghentské univerzitě jako vedoucí automatizace knihovny. Po odchodu z Ghentu v roce 2000 vyučoval jako hostující profesor informatiky na Cornellově univerzitě a byl ředitelem informační strategie e-Strategy a programů v Britské národní knihovně. V současné době vede tým výzkumu a prototypu digitální knihovny ve vědecké knihovně Národní laboratoře v Los Alamos. Herbert Van de Sompel hrál klíčovou roli ve vytváření protokolu otevřených archivů pro sběr metadat (OAI-PMH), rámce open URL pro kontextově citlivé služby, linkovacího serveru SFX a jednotného identifikátoru zdroje URI (Uniform Resource Identifier). Svou pozornost nyní zaměřuje na iniciativu otevřených archivů OAI-ORE (Open Archives Initiative - Object Reuse and Exchange) a projekt MESUR, který zkoumá dopad vědy z hlediska využívanosti.

David Bawden

David Bawden

City University London, Velká Británie

David Bawden je profesorem informační vědy na City University London a ředitelem Centra informační vědy na Fakultě informatiky (School of Informatics). K informačnímu oboru ho zavedlo vysokoškolské studium organické chemie zakončené titulem bakaláře a zájem o chemické informační systémy. Magisterský a doktorský titul v oboru informační vědy získal na univerzitě v Sheffieldu. Před svým nástupem na londýnskou City University působil v informačních službách farmacie. Mezi jeho zájmy patří historie a filozofie informační vědy, informačního chování a jejich vztah k vývoji technologií a informační gramotnosti. David Bawden je editorem prestižního evropského časopisu pro knihovnictví a informační vědu Journal of Documentation.

Carol Tenopir

Carol Tenopir

University of Tennessee, USA

Carol Tenopir je profesorkou na Fakultě informační vědy na univerzitě Tennessee v Knoxville, ředitelkou výzkumu na Fakultě komunikací a informací a současně vede Centrum studií informací a komunikací. Dr. Tenopir získala titul PhD. v oboru knihovnictví a informační věda na univerzitě v Illinois. Svou výuku a výzkum zaměřuje na oblast přístupu k informacím, vyhledávání, elektronické publikování, informační průmysl, online informační zdroje a dopad technologií na referenční knihovníky a vědecké pracovníky. Dr. Tenopir je autorkou pěti monografií, publikovala přes 200 článků, přednáší na odborných konferencích a je držitelkou řady ocenění v oboru informační vědy.